+45 21 60 80 33 info@mallorcahojskole.dk

Mallorca - Cabrera - Menorca

20.5 - 30.5 2019

På dette kursus er vi først 5 dage på vores højskole, hvor vi lærer om Mallorca og de baleariske øer i det hele taget. Det er et højskoleophold, som vi plejer at lave det med morgengymnastik, sang, foredrag, ture ud af huset, fællesmåltider på højskolen og kulturaftener. På Mallorca skal vi bl.a. ud at vandre i Tramuntana-bjergene, i arabernes fodspor  i Palmas gamle bydel og lære om Miro og hans forhold til Mallorca.

En af dagene tager vi på en dagstur til naturreservatet Cabrera. Foruden den skønne natur på øen skal vi opleve de historiske fæstnings bygninger og mindesmærker.

Vi skal også besøge Menorca, hvor vi skal overnatte to dage. Menorca var engang under britisk styre. Her skal  vi skal opleve øens to skønne hovedbyer Cituadella og Mahon (Maó). Øen hvor der laves en helt særlig gin og masser af ost – for ikke at glemme, at mayonnaisen faktisk stammer fra Mahon.

Søndag d. 19.5

 • Afrejse Københavns Lufthavn (mulighed for tilslutning fra Jylland – se mere under øvrigt)
 • Ankomst Mallorca Højskole
 • Indkvartering
 • kl 16.00: Kaffe + kage og velkommen til Mallorca Højskole v. højskoleforstander Anna Katrin Nørgaard
 • Foredrag om stedet og rundtur på området
 • Aftensmad på højskolen
 • Hygge/sangaften/hvem er hvem?

Mandag d. 20.5

 • Morgengymnastik
 • morgenmad og samling
 • Foredrag: “Fra grisefester til cool ferieø” –  om Mallorcas udvikling. v. Anna Katrin Nørgaard
 • Foredrag og demonstration “Det mallorcinske køkken” v Anna Katrin og Javier Elias, vores spanske kok og bestyrer af fincaen
 • Frokost; Pa amb oil – det mallorcinske svar på vores smørrebrød
 • Siesta
 • Foredrag: Mallorcas – og baleaerne historie – “Fra fortidens slyngekastere, maurere og pirater til nutidens baleariske øer” v. John Stoltenberg, der har boet på Mallorca i 38 år
 • Aftensmad på højskolen
 • Htyggeaften med sang og foredrag

Tirsdag d. 21.5

 • Morgenmad
 • Vandring i Tramuntanabjergene – vi går til refugiet Tosalls Verds
 • Siesta
 • Besøg af den danske konsul på øen Anne-Dorte Kring, der har boet på Mallorca de sidste 40 år. Hun er konsul for danskere på alle de balerariske øer
 • Aftensmad       
 • Samling om Palma og Miro som vi skal opleve i morgen  

Onsdag d. 22.5

 • Morgenmad
 • Heldagstur til Palma og omegn
 • Byvandring i Palmas gamle bydel med John Stoltenberg. Vi skal se katedralen, biskoppens have, klostre, arabiske bade, patioer m.m
 • Frokost på restaurant: Es Reco de Genova
 • Vi går til Miromuseet ser museet 
 • Lige i nærheden ligger de kongelige haver ved kongepaladset El Palacio de Marivent på Mallorca, der netop er åbent for offentligheden. Her laver vi et stop og nyder roen i parken
 • Hygge på højskolen med sang
 • Foredrag om Jørn Utzon og hans huse på Mallorca

Torsdag d. 23.5

 • Morgengymnastik
 • Morgenmad
 • På tur til Can Lis
 • Madpakker ved Can Lis
 • Besøge dansk kunstcenter CCA på øen og møde galleriejer Jacob Asbæk
 • Aftensmad finca
 • Oplæg om Cabrera
 • Fredag den 24.5
 • Morgenmad
 • Madpakker smøres
 • Afgang til  kører med bus til Colònia de Sant Jordi  hvor vi skal sejle til Cabrera i ca. 45 min
 • Rundtur på Cabrera med John Stoltenberg. Vi ser borgen Es Castellet hvor 6-9000 franske fanger blev interneret under napoleonskrigene, og mange af dem døde af sult og tørst.  I en nedlagt vinkælder er der et lille museum, som vi besøger. Tag kikkerten med, da der er et rigt fugleliv på øen, der har status som naturreservat. Her er både vandrefalk og fiskeørn
 • Mulighed for at bade og ligge på strand
 • På hjemturen sejler vi, hvis vejret tillader det, forbi den blå grotte – hvor der er mulighed for at hoppe i det mest blå vand, man kan forestille sig
 • Aftensmad

Lørdag den 25.5 

 • Morgenmad + samling  
 • Fridag med flere muligheder: Man kan blive kørt til den nærliggende station i vores by Lloseta med mulighed for at tage en dag i Palma. Man kan også låne højskolens cykler og udforske vores turforslag, man kan tage en vandretur i området eller man kan slappe af og nyde det lune vejr ved poolen
 • Vinsmagning
 • Aftensmad
 • Hyggeaften på højskolen: Mallorcinsk folkedans, linedans, sang og hygge

Søndag den 26.5 

 • Afgang højskolen med bus til Alcudia  
 • Vi sejler til Cituadella – hovedbyen på  Menorca
 • Vi finder vores hotel
 • Frokost på egen hånd
 • Ud at se byen med John. Ciutadella er en aristokratisk, gammel by med labyrinter af smalle gader, hyggelige gaderestauranter og smukke kirker. Vi går rundt i den gamle bydel og suge middelhavs stemningen til os mellem de mange kalkstenshuse og under de fine mauriske buer. Et ideelt sted at slutte er ved byens maleriske havn med dens mange små barer og caféer, hvoraf flere er bygget ind i huler i klippevæggen. Larmen finder man på søster øerne Ibiza og Mallorca. I Ciutadella stopper musikken ved midnatstid – måske et levn fra det 16. århundrede, hvor alle menorcinere ved lov skulle sove klokken 00.00
 • Aftensmad på hotellet

Mandag den 27.5 

 • Morgenmad på hotellet
 • med bus til hovedbyen Mahon ( Maò)   
 • På opdagelse i Maó. Vi skal på opdagelse igennem Menorcas britiske kolonihistorie, som bliver præsenteret i en scene af et azurblåt Middelhav og vindblæste klippeformationer. Vi besøger Gin destilliriet Xorigue fra det 18. århundrede, der også er en absolut velsmagende arv fra den britiske besættelse
 • Frokost på egen hånd
 • Fri eftermiddag i Mahon og omegn
 • Fælles aftensmad på hotellet 

Tirsdag den 28.5 

 • Morgenmad på hotel
 • Dagen er til fri afbenyttelse på Menorca
 • Fælles afslutningsaftensmad

Onsdag den 29.5

 • Morgenmad på hotellet og vi tjekker ud
 • Afrejse fra Menorca – vi flyver over Barcelona til København

John Stoltenberg

John Stoltenberg vil være vores turleder sammen med forstander Anna Katrin Nørgaard. John har boet i udlandet siden 1971  heraf 36 år på Mallorca.

John har rejst på de Baleariske Øer mange gange og glæder sig til at vise kursisterne på Mallorca Højskole både Menorca og Cabrera. John har har været Area Manager i Tjæreborg for Spanien og storbyer i Europa og USA i 12 år. Han har også været lærer på Tjæreborgs guideskole. Han har arbejdet som guide i mange lande og var coach og underviser af personale og guider i Dansk Folke Ferie. Han interesserer sig for historie, levestil og sprog i de lande, han har besøgt.

På kurset Mallorca, Menorca og Cabrera møder I John på højskolen, hvor han holder foredrag om Mallorcas historie, om de Baleariske Øer og om at bo på øen som dansk pensionist. Og så vil han også tage os med på sporet af araberne i Palma. Derudover er det John, der vil stå i spidsen for turene til Menorca og Cabrera.

Anna Katrin Nørgaard

Anna Katrin har rejst i store dele af verden bl.a. for at lave tv-programmer. Men Mallorca er nok det sted, hun har været oftest. Tanken om at dele sin viden og kærlighed til øen gennem foredrag, diskussioner, ekskursioner, fællesskab og højskolesang kom helt naturligt. Hun er nemlig selv født ind i en højskole-slægt. Hendes bedsteforældre startede Nørgaards Højskole i Hadsten, hvor hendes far siden blev forstander og lærer. Hun har således fået højskoletanken og -ånden ind med modermælken, og hun har arbejdet på flere højskolekurser i bl.a. Grønland. Anna Katrin har i sine yngre dage selv været på højskole, og som voksen har hun deltaget på flere højskolekurser rundt om i landet. Hun er desuden en flittig foredragsholder og korsanger, og kan synge for på mange sange i Højskolesangbogen. Som journalist har Anna Katrin arbejdet mest med tv og været tilrettelægger og dokumentarist for både DR-Dokumentar og TV

højskole i udlandet for ældre

Cabrera

Illa de Cabrera betyder ‘Gedeø’ og er en af de spanske Baleariske Øer – en del af Cabrera ø-gruppen. Cabrera ligger syd for Mallorca i Middelhavet og er den mindste  beboede ø i Balearernes selvstyrende region. I 1991 blev øgruppen og det omgivende havområde erklæret for nationalpark. Ø-gruppen er praktisk taget ubeboet, bortset fra garnisonen (militær styrke, der bevogter øen) og nogle få, civile beboere.

Når du ankommer til dette uberørte paradis og har kastet anker i Port de Cabrera på den nordøstlige side af øen, ser du Cape Llebeig med sit fyrtårn. Ved siden af havnen finder du en borg fra det 14. århundrede, der oprindeligt tjente som forsvar mod pirater. Under Napoleonskrigene blev øen til et fængsel for franske soldater – der er stadig et monument for den. Der er også et museum, hvor man kan læse mere herom. Du finder også et mindre museum, hvor man kan lære mere om Cabrera´s historie. Øens historie er absolut ikke uden barske episoder. Øen og borgen blev brugt, som fangeø for i alt 9.000 franske fanger efter slaget ved Beilén. Mellem 1809 og 1811 begyndte fangerne at ankomme i grupper – den mest talrige gruppe udgjorde 4.000 mænd, som blev holdt som fanger på øen i 5 år. Kun få overlevede. Der er ingen vand på øen, så de var tvunget til at samle vand, når det regnede, drikke saltvand, fange mus og lign. og ellers kom der nogle både fra Mallorca til øen med lidt mad engang imellem. Midt på øen er et monument over dette tragiske forløb. Efter legenden var der engang også et kloster beboet af rebelske munke, som dansede nøgne på stranden.

Øgruppen har stor naturværdi, hvorfor den også er fredet som naturreservat. Grundet sin isolation gennem historien, har landskabet været forholdsvis uændret, de kystnære landskaber på Cabrera, er ofte betragtet som blandt ​​de bedst bevarede i hele Spanien og faktisk i hele Middelhavet. Øerne er tæt beboet af kolonier af særlige havfugle og andre fredede arter. På grund af sin biotiske rigdom og overflod af variation af fugle, er parken også blevet erklæret et særligt beskyttet område (SPA) for fugle.

Sa Platgeta er en dejlig lille strand med krystalklart vand. Du kan bare nyde din dag på stranden og slappe af, hvis du ikke lyst til at gå rundt på øen så sæt dig og ånd den idylliske udsigt ind i stedet.

Øen Cabrera er på det længste sted 5,53 km lang, og på det bredeste sted 5,29 km. Arealet er i alt på 15,69 km², og kysten er 38 km lang. Cabrera-øgruppen består af 18 øer med et samlet areal på 18,36 km² og en kystlinje på 54 km.

Geologisk hører øgruppen til Mallorca, som den blev adskilt fra for ca. 15.000 år siden. Administrativt er øen en del af Palma (Mallorcas hovedstad), som den er adskilt fra ved et sund på 13,6 km bredde.

Menorca

Øen oser af afslappethed hovedsageligt på grund af den store uforstyrrede natur som er blevet erklæret Biosfære-reservat af UNESCO og som byder på et væld af oplevelser inden for flora og fauna.

Menorca tilhører ligeledes øgruppen de Baleariske Øer. Dens navn hentyder til at øen er mindre end den nærliggende ø Mallorca (Majorca). Menorca har ca. 92.000 indbygger og dens areal er på 702 kvadratkilometer. Øens højeste punkt hedder Monte Toro og er 358 meter over havets overflade.

Menorcas hovedstad er Ciutadella, som sammen med byen Mahon (Maó) er øens største byer.

I det meste af det 18. århundrede var Menorca invaderet af briterne samt en kort periode af franskmændene. Fra 1802 var Spanien tilbage ved magten på Menorca. Både arkitektur, kultur og enkelte ord og vendinger fra den menorcansk spanske dialekt ‘Menorquí’ bærer præg af invasionen.

Menorca er kendt for deres særlige produktion af gin, hvor de laver det på alkohol fra vin, hvilket gør det mere beslægtet med brandy. En af de mest kendte gin ‘Gin Xoriguer’ er opkaldt efter den typiske Menorcanske mølle, som blev brugt til at lave de første gin. En typisk Menorcansk drink er den særlige gin blandet med bitter lemon – også kaldet Pomada’. Derudover er Menorca kendt fra deres ost fra byen Mahon, og så siges det, at mayonnaise oprindeligt blev bragt fra Menorca til Frankrig.

Bemærk: Vi flyver tidligt om morgenen, både på afrejse og hjemrejse. Derfor har vi nogle tilvalg:

 • Mulighed for tilslutningsfly fra Aalborg til København d. 19.5 med overnatning på hotel i København, nær lufthavnen. Prisen for dette er 400 DKK ekstra.
 • Mulighed for tilslutningsfly fra Billund til København d. 19.5 med overnatning på hotel i København, nær lufthavnen. Prisen for dette varierer efter dagens pris.
 • Overnatning på hotel i København, nær lufthavnen d. 19.5 er også muligt for alle andre, der kommer langvejs fra (Jylland og Fyn). Prisen for dette er 400 DKK ekstra.
 • Tilslutningsfly på hjemrejsen er naturligvis også en mulighed. En mindre ekstra betaling for dette kan forekomme, alt afhængigt at flypriserne.
 • Vi flyver hjem fra Menorca via Barcelona.

Vi tager forbehold for ændringer.

Praktisk info

Ledige pladser

Tilmeld dig

Periode: 20.5 – 30.5 2019

Priser:

15.900 DKK (ved delt værelse på Son Pelai)
16.900 DKK (ved delt dobbeltværelse på finca)

Eneværelsestillæg: 2.500 DKK

Priserne er alt inklusiv – også drikkevarer. Det eneste man selv betaler er fridagen, hvis den afholdes udenfor højskolen.

Fornalutx
16°
24°
man
21°
tir
23°
ons
25°
tor