+45 21 60 80 33 info@mallorcahojskole.dk

Mallorca set indefra

29.4 – 6.5 2019

På det populære kursus “Mallorca set indefra” oplever du øen på en autentisk og anderledes måde, hvor du kommer tæt på de lokale og langt væk fra turismen. På dette kursus 29.4 – 6.5 får vi igen besøg af tv-værten Christine Feldthaus. Det er tredie gang, hun kigger forbi vores højskole, fordi hun bare er super underholdende, når hun på sin sædvanlige kontante facon tegner et portræt af os danskere, vores holdninger, livsstil, adfærd og forbrug. 

Udover at møde Christine skal vi selvfølgelig opleve en masse af Mallorcas skønne sol, natur og mennesker med højskolen. Bl.a. skal vi på besøg hos en dansker, Johnnie Kobbelgaard der lige har solgt sit hotel og købt en kæmpe lejlighed på en af de bedste adresser i Palma. På Johnnies skønne terrasse med udsigt over Palmas rambla vil Johnnie fortælle om sit Mallorca-eventyr, mens vi spiser hans nybagte mandelkage og hjemmelavede mandel is.

Når vi nu bor lige op ad Tramuntana-bjergene, skal vi selvfølgelig også ud at vandre. Vi går op til et refugiet, der ligger to timers vandrig fra højskolen, hvor vi spiser vores madpakker. Og så skal vi opleve Jørn Utzons helt fantastiske og meget rustikke hus Can Lis, der ligger helt ud til klipperkanten på østsiden af øen. Det er altid en stor oplevelse for de fleste. På fridagen er der mulighed for at slappe af ved poolen, tage på bytur eller opleve nærområdet på cykeltur på højskolens cykler. Vi opdeler dagen, så vi i dagtimerne bliver klogere på Mallorca. Om aftenen har vi typisk andet kultur på programmet under titlen: Kulturaften. Det handler bl.a. om krimi og musik, dokumentarfilm, højskolesange og meget mere.

 

 

Mandag d. 29.4

 • Afrejse fra Københavns Lufthavn (mulighed for tilslutning fra Jylland – se mere under rubrikken ‘Fly’)
 • Indkvartering i vores to huse samt mulighed for lur efter en tidlig rejse
 • Frokost stilles frem
 • Velkommen til Mallorca Højskole v. forstander Anna Katrin Nørgaard
 • Foredrag om stedet og rundvisning på området 
 • Aftensmad på højskolen
 • Hygge- og sangaften / Hvem er hvem?

 

Tirsdag d. 30.4

 • Morgengymnastik
 • Morgenmad 
 • Foredrag: ‘Fra grisefester til cool ferieø’ – om Mallorcas udvikling v. Anna Katrin Nørgaard
 • Foredrag og demonstration: ‘Det Mallorcinske køkken’ v. Kim Juul, den anden del af forstanderparret
 • Frokost: ‘Pa amb oil’ – det Mallorcinske svar på vores smørrebrød
 • Siesta
 • Foredrag: Mallorcas historie – ‘Fra fortidens slyngekastere, maurere og pirater til nutidens Mallorca’ v. John Stoltenberg, der har boet på øen i 38 år
 • Aftensmad på højskolen
 • Kulturaften: Litterær intimkoncert med Kim Juul, forfatter og del af forstanderparret. Kim vil fortælle om sit forfatterskab, om at betragte livet og samle virkeligheden op med sproget. Og så vil Kim spille nogle sange fra bøgernes musikalske univers

Onsdag d. 1.5

 • Morgengymnastik
 • Kulturmorgen: Morgenmad og humoristisk foredrag med tv-vært og livsstilsekspert Christine Feldthaus: Hvad har danskerne egentlig gang i? – humoristisk foredrag om os danskerne
 • Frokost på højskolen
 • Siesta
 •  Den store tapasdyst – Hvem laver de flotteste og mest velsmagende pinchos/tapas?
 • Aftensmad – vi spiser vores hjemmelavede pinchos og små tapasretter
 • Kulturaften: Vi synger fra Højskolesangbogen og hører om sangene og forfatterne bag

Torsdag d. 2.5

 • Morgengymnastik
 • Morgenmad og samling
 • Afgang med bus mod en af de bedste adresser i Palma, hvor vi skal besøge danske Johnnie Kobbelgaard. Han vil servere mandelkage og is for os på hans skønne terrasse, mens vi hører om hans Mallorca-eventyr som hotelejer. Hotellet er lige solgt, så hvad skal der nu ske?
 • Frokost på Luna 36 i Sóller – danske Helle Alexandersens restaurant
 • På egen hånd i hyggelige Sóller
 • Foredrag på højskolen om Mallorcas voksende vinproduktion og vinsmagning v. Javier Elias, der også er uddannet sommelier og Kim Juul
 • Aftensmad 
 • Hygge og sange

Fredag d. 3.5

 • Morgengymnastik
 • Morgenmad og samling
 • Fridag med flere muligheder: Man kan blive kørt til den nærliggende station i vores by Lloseta med mulighed for at tage en dag i Palma eller et andet sted. Man kan også låne højskolens cykler og udforske vores turforslag, man kan tage en vandretur i området eller man kan slappe af og nyde stilheden og udsigten ved poolen
 • Aftensmad på højskolen
 • Kulturaften: Foredrag ‘At gå er at leve’ – et oplæg til morgendagens vandretur

Lørdag d. 4.5

 • Morgenmad 
 • Oplæg om dagens vandretur
 • Vandretur i de nærliggende Traumuntana-bjerge. Vi går op til refugiet Tosalls Verds, det er 2 timers vandring, hvor vi spiser vores madpakker og så går vi ned igen
 • Siesta
 • Aftensmad på højskolen
 • Kulturaften: Foredrag ved Kim Juul om Jørn Utzon og hans huse på Mallorca

Søndag d. 5.5

 • Morgengymnastik
 • Morgenmad og madpakker smøres
 • Besøg i Jørn Utzons hus Can Lis, der ligger på den østlige side af øen ved Porto Pedro
 • Vi spiser vores madpakker ved Can Lis
 • På galleri CCA hos danske Asbæk i Andraxt. Vi forventer at møde Jacob Asbæk, som er manden bag galleriet, og vi møder kunstnerne, der har opholdslegat i studielejlighederne. Her får vi lov til at kigge ind og opleve den helt spæde proces i det kunstneriske arbejde. Derudover får vi en guidet tur med dansk kunsthistoriker
 • Afslutningsfest med middag, sang, hygge og Mallorcinske folkedanse

Mandag d. 6.5

 • Tidlig morgenmad
 • Afrejse fra højskolen – bus til lufthavnen
 • Afgang til København kl. 9.55 med ankomst kl. 12.55

( med forbehold for ændringer/justeringer)

 

 

 

Christine Feldthaus

Ingen ved bedre end Christine Feldthaus, hvor skabet skal stå. Eller rettere, hvem der har sat skabet, hvor det står. En lang karriere i reklamebranchen har givet hende en indsigt i livsmønstre og mennesketyper, som har gjort hende til en tilbagevendende ekspert i programmer som “Kender du typen” og “So F***ing Special” på DR. Christine Feldthaus er desuden aktiv som kommunikationsrådgiver, skribent, forfatter, bestyrelsesmedlem i Energifonden og ja, så er hun en enormt underholdende foredragsholder!

På Mallorca Højskole vil Christine Feldthaus for 3. gang holde et humoristisk men også tankevækkende foredrag for os, hvor hun tager danskernes værdier op og kigger på dem fra forskellige og nye vinkler:

Hvad har vi danskere egentlig gang I?

Hvad optager os danskere lige nu og her?  Det prøver Christine Feldthaus at indfange på denne formiddag på højskolen, hvor hun kommer med et sædvanligt skarpt, dagsaktuelt, men også lunt nedslag i danskernes livsstil og stiller spørgsmål som:

Hvorfor bekymrer mænd sig nu pludselig om uønsket hårvækst? Hvorfor er mange kvinder storforbrugere af selvhjælpsbøger, aromaterapi og Ferrero Rocher? Hvem har egentlig fundet på samtalekøkkenet? Hvorfor udvikler vores børn og unge sig til “curling-børn”, der lever i cyberspace? Og hvorfor ser de deres forældre som tjenere på 5-stjernede luksushoteller?

Vi garanterer dig en super sjov formiddag med risiko for, at du kan genkende dig selv eller din nabo, når Christine tager os på en rejse hen over moderne livsførelse med Kählervaser, stenalderkost, glutenallergi og mindfulnesskurser!

Bemærk: Vi flyver tidligt om morgenen kl. 6.00 med SAS fra København til Palma de Mallorca. Derfor har vi nogle tillægsmuligheder:

 • Der er mulighed for tilslutningsfly fra Aalborg til København d. 28.04, dagen før vi flyver til Palma med overnatning på hotel i København, nær lufthavnen. Og hjemrejse igen til Aalborg d. 06.05. Prisen for alt dette er  kun 400 DKK ekstra.
 • Der er også mulighed for tilslutningsfly fra Billund til København d. 28.04 med overnatning på hotel i København, nær lufthavnen. Hjem igen til Billund. Prisen for dette varierer efter dagens pris. 
 • Overnatning på hotel i København, nær lufthavnen d. 28.04 er også muligt for alle andre, der kommer langvejs fra. Prisen for dette er 400 DKK ekstra.
 • 6.5 Afgang fra palma de Mallorca til København kl. 9.55 med ankomst kl. 12.55

Vi tager forbehold for ændringer.

 

 

 

 

 

Praktisk info

Der er få ledige pladser


Tilmeld dig

Periode: 29.4 – 6.5 2019

Priser fra:

Son Pelai – 12.300 DKK (ved delt dobbeltværelse med delebad)

Tillæg for eneværelse Son Pelai fra:
1.000 – 2.500 DKK

Finca – 13.300 DKK (ved delt dobbeltværelse med eget bad)

Tillæg for eneværelse finca fra:
2.000 – 2.500 DKK

Priserne er alt inklusiv – også drikkevarer til måltiderne. Det eneste man selv betaler, er fridagen, hvis den afholdes udenfor højskolen.


Fornalutx
17°
16°
lør
16°
søn
16°
man
17°
tir