+45 21 60 80 33 info@mallorcahojskole.dk

Mallorca - Cabrera - Menorca

19.5 - 29.5 2019
 

På dette kursus har vi base på vores højskole de første 7 dage, hvor vi lærer om Mallorca og De Baleariske Øer både ved at rejse rundt på Mallorca og ved at møde spændende danskere, der har boet mange år på Mallorca. Til at hjælpe os med den grundige indføring i det historiske og kulturelle har vi allieret os med danske John Stoltenberg, der ikke bare har boet på Mallorca de sidste 36 år, men han har også har en fortid som guide og chef i Tjæreborg i Spanien.

Vi tilstræber at give vores højskolekursister unikke oplevelse, man ikke kan læse sig til i en guidebog. Derfor benytter vi os selvfølgelig af vores egne kontakter og bekendte vi har på øen, så vi tager rundt og besøger danskere og mallorcinere, ligesom de kommer til os på højskolen. På vores skønne finca har vi udover spændende besøg også morgengymnastik, sang, foredrag, fælles måltider, kulturaftener og altså ture ud af huset. Vi skal bla. opleve Jørn Utzons fantastiske og MEGET rustikke hus Can Lis helt ude på klippekanten af den østlige kyst.

Når vi nu bor lige op ad bjergene skal vi selvfølgelig også ud at vandre i Tramuntana-bjergene, vi skal gå i arabernes fodspor i Palmas gamle bydel, og vi skal lære om Miro og hans forhold til Mallorca. En af dagene tager vi på en dagsudflugt til naturreservatet Cabrera. Øen blev i 1400-tallet taget i brug som fæstnings ø, og vi ser de historiske bygninger og mindesmærker. Cabrera har på grund af sin status som naturreservat også et rigt og varieret fugleliv, så tag kikkerten med.

Den tredie og sidste ø vi skal opleve på denne højskolerejse er Menorca, hvor vi har tre overnatninger på hotel. Menorca var under britisk styre i 94 år fra 1708 – 1802. På Menorca skal vi skal opleve øens to skønne hovedbyer Cituadella og Mahon (Maó). Vi skal opleve hvordan øen adskiller sig fra sin travle og mere turistede storebror Mallorca, og vi skal lede efter spor fra briternes tid. Derudover skal vi smage på nogle af øens særkender. For Menorca er øen, hvor der laves en helt særlig gin og masser af ost for ikke at glemme, at mayonnaisen faktisk stammer fra Mahon. Vi flyver hjem til Danmark fra Menorca. 

 

 

 

 

Søndag d. 19.5

 • 11.00 Afrejse Københavns Lufthavn (mulighed for tilslutning fra Jylland – se mere under rubrikken ‘Fly’)
 • 17.00 Ankomst lufthavnen i Palma de Mallorca + transfer til højskolen
 • Indkvartering
 • Aftensmad på højskolen
 • Introduktion til Mallorca Højskole og til kurset

Mandag d. 20.5

 • Morgenmad og sang
 • Introduktion til stedet med rundtur på området
 • Foredrag: Mallorcas turismeudvikling; Fra grisefester til cool ferieø v. Anna Katrin Nørgaard
 • Introduktion til det mallorcinske køkken
 • Frokost; Pa amb oil – det mallorcinske svar på vores smørrebrød
 • Siesta
 • Foredrag: Mallorcas – og baleaerne historie – “Fra fortidens slyngekastere, maurere og pirater til nutidens baleariske øer” v. John Stoltenberg, der har boet på Mallorca de sidste 36 år
 • Aftensmad på højskolen
 • Hyggeaften med sange + hvem er hvem

Tirsdag d. 21.5

 • Morgenmad
 • Vandring i Tramuntanabjergene – vi går til refugiet Tosalls Verds
 • Siesta
 • Besøg af den danske konsul på øen Anne-Dorte Kring, der har boet på Mallorca de sidste 40 år. Hun er konsul for danskere på alle de balerariske øer
 • Aftensmad       
 • Samling om Palma og Miro som vi skal opleve i morgen med John Stoltenberg

Onsdag d. 22.5

 • Morgenmad
 • Heldagstur til Palma og omegn
 • Byvandring i Palmas gamle bydel med John Stoltenberg. Vi skal se katedralen, biskoppens have, klostre, arabiske bade, patioer m.m
 • Frokost på restaurant: Es Reco de Genova
 • Vi går til Miromuseet ser museet 
 • Lige i nærheden ligger de kongelige haver ved kongepaladset El Palacio de Marivent på Mallorca, der netop er åbent for offentligheden. Her laver vi et stop og nyder roen i parken
 • Aftensmad på højskolen
 • Foredrag om Jørn Utzon og hans huse på Mallorca v. Anna Katrin Nørgaard

Torsdag d. 23.5

 • Morgengymnastik
 • Morgenmad
 • Besøg i Jørn Utzons hus Can Lis, der ligger på den østlige side af øen ved Porto Pedro
 • Madpakker ved Can Lis
 • Besøge dansk kunstcenter CCA på øen og møde galleriejer Jacob Asbæk
 • Aftensmad på højskolen
 • Oplæg om dagen i morgen -turen til Cabrera

Fredag den 24.5

 • Morgenmad
 • Madpakker smøres
 • Afgang med bus Colònia de Sant Jordi, hvorfra vi skal sejle til øen Cabrera. Sejlturen varer ca. 45 min
 • Rundtur på Cabrera med John Stoltenberg. Vi ser borgen Es Castellet, hvor 6-9000 franske fanger blev interneret under napoleonskrigene, og mange af dem døde af sult og tørst.  I en nedlagt vinkælder er der et lille museum, som vi besøger. Tag gerne kikkerten med, da der er et rigt fugleliv på øen, der har status som naturreservat. Her er både vandrefalk og fiskeørn
 • Mulighed for at bade og ligge på strand
 • På hjemturen sejler vi, hvis vejret tillader det, forbi den blå grotte – hvor der er mulighed for at hoppe i det mest blå vand, man kan forestille sig
 • Aftensmad

Lørdag den 25.5 

 • Morgengymnastik
 • Morgenmad + samling  
 • Fridag med flere muligheder: Man kan blive kørt til den nærliggende station i vores by Lloseta med mulighed for at tage en dag i Palma. Man kan også låne højskolens cykler og udforske vores turforslag, man kan tage en vandretur i området, eller man kan slappe af og nyde det lune vejr ved poolen
 • Vinsmagning på højskolen med vores kok og Sommerlier Javier Elias
 • Aftensmad

Søndag den 26.5 

 • Afgang højskolen med bus til Alcudia  
 • Vi sejler til Cituadella – hovedbyen på Menorca
 • Vi finder vores hotel
 • Frokost i byen
 • Ud at se byen med John. Ciutadella er en aristokratisk, gammel by med labyrinter af smalle gader, hyggelige gaderestauranter og smukke kirker. Vi går rundt i den gamle bydel og suge middelhavs stemningen til os mellem de mange kalkstenshuse og under de fine mauriske buer. Et ideelt sted at slutte er ved byens maleriske havn med dens mange små barer og caféer, hvoraf flere er bygget ind i huler i klippevæggen. Larmen finder man på søsterøerne Ibiza og Mallorca. I Ciutadella stopper musikken ved midnatstid – måske et levn fra det 16. århundrede, hvor alle menorcinere ved lov skulle sove klokken 00.00
 • Aftensmad på hotellet

Mandag den 27.5 

 • Morgenmad på hotellet
 • med bus til hovedbyen Mahon ( Maò)   
 • På opdagelse i Maó. Vi skal på opdagelse igennem Menorcas britiske kolonihistorie, som bliver præsenteret i en scene af et azurblåt Middelhav og vindblæste klippeformationer. Vi besøger Gin destilliriet Xorigue fra det 18. århundrede, der også er en absolut velsmagende arv fra den britiske besættelse
 • Fælles frokost
 • Fri eftermiddag i Mahon og omegn
 • Fælles aftensmad på hotellet 

Tirsdag den 28.5 

 • Morgenmad på hotel
 • Dagen er til fri afbenyttelse på Menorca
 • Fælles afslutningsaftensmad

Onsdag den 29.5

 • Morgenmad på hotellet og vi tjekker ud
 • Afrejse fra Menorca – vi flyver over Barcelona til København hvor vi lander 16.25

 

 

 

 

 

 

 

John Stoltenberg

John Stoltenberg vil være vores turleder sammen med forstander Anna Katrin Nørgaard. John har boet i udlandet siden 1971  heraf 36 år på Mallorca.

John har rejst på de Baleariske Øer mange gange og glæder sig til at vise kursisterne både Menorca og Cabrera. John har har været Area Manager i Tjæreborg for Spanien og storbyer i Europa og USA i 12 år. Han har også været lærer på Tjæreborgs guideskole. Han har arbejdet som guide i mange lande og fungerede som coach og underviser af personale og guider i Dansk Folke Ferie. Han interesserer sig for historie, levestil og sprog i de lande, han har besøgt. John har vi brugt med stor succes i  hele 2018 på Mallorca Højskole. Han er en dygtig formidler og ved utroligt meget om Mallorca og naboøerne, så det samarbejde glæder vi os til at fortsætte.

På kurset Mallorca, Menorca og Cabrera vil I møde John på højskolen, hvor han holder foredrag om Mallorcas historie, om de Baleariske Øer og om at bo på øen som dansk pensionist. Og så vil han også tage os med på sporet af araberne i Palma. Derudover er det John, der vil stå i spidsen for turene til Menorca og Cabrera.

Anna Katrin Nørgaard

Anna Katrin har rejst i store dele af verden bl.a. for at lave tv-programmer. Men Mallorca er nok det sted, hun har været oftest. Tanken om at dele sin viden og kærlighed til øen gennem foredrag, diskussioner, ekskursioner, fællesskab og højskolesang kom helt naturligt. Hun er nemlig selv født ind i en højskole-slægt. Hendes bedsteforældre startede Nørgaards Højskole, der i dag ligger i Bjerringbro. En højskole  hendes far også var forstander og lærer på i over 45 år.  Hun har således fået højskoletanken og -ånden ind fra barnsben af, og hun har arbejdet på flere højskolekurser i bl.a. Grønland. Anna Katrin har i sine yngre dage selv været på højskole, og som voksen har hun deltaget på flere højskolekurser rundt om i landet. Hun er desuden en flittig foredragsholder, korsanger og sangvært, og kan synge for på mange sange i Højskolesangbogen. Som journalist har Anna Katrin arbejdet mest med tv og været tilrettelægger og dokumentarist for både DR-Dokumentar og TV2.

højskole i udlandet for ældre

 

 

 

Cabrera

Illa de Cabrera betyder ‘Gedeø’ og er en af de spanske Baleariske Øer – en del af Cabrera ø-gruppen. Cabrera ligger syd for Mallorca i Middelhavet og er den mindste  beboede ø i Balearernes selvstyrende region. I 1991 blev øgruppen og det omgivende havområde erklæret for nationalpark. Ø-gruppen er praktisk taget ubeboet, bortset fra garnisonen (militær styrke, der bevogter øen) og nogle få, civile beboere.

Når du ankommer til dette uberørte paradis og har kastet anker i Port de Cabrera på den nordøstlige side af øen, ser du Cape Llebeig med sit fyrtårn. Ved siden af havnen finder du en borg fra det 14. århundrede, der oprindeligt tjente som forsvar mod pirater. Under Napoleonskrigene blev øen til et fængsel for franske soldater – der er stadig et monument for den. Der er også et museum, hvor man kan læse mere herom. Du finder også et mindre museum, hvor man kan lære mere om Cabrera´s historie. Øens historie er absolut ikke uden barske episoder. Øen og borgen blev brugt, som fangeø for i alt 9.000 franske fanger efter slaget ved Beilén. Mellem 1809 og 1811 begyndte fangerne at ankomme i grupper – den mest talrige gruppe udgjorde 4.000 mænd, som blev holdt som fanger på øen i 5 år. Kun få overlevede. Der er ingen vand på øen, så de var tvunget til at samle vand, når det regnede, drikke saltvand, fange mus og lign. og ellers kom der nogle både fra Mallorca til øen med lidt mad engang imellem. Midt på øen er et monument over dette tragiske forløb. Efter legenden var der engang også et kloster beboet af rebelske munke, som dansede nøgne på stranden.

Øgruppen har stor naturværdi, hvorfor den også er fredet som naturreservat. Grundet sin isolation gennem historien, har landskabet været forholdsvis uændret, de kystnære landskaber på Cabrera, er ofte betragtet som blandt ​​de bedst bevarede i hele Spanien og faktisk i hele Middelhavet. Øerne er tæt beboet af kolonier af særlige havfugle og andre fredede arter. På grund af sin biotiske rigdom og overflod af variation af fugle, er parken også blevet erklæret et særligt beskyttet område (SPA) for fugle.

Sa Platgeta er en dejlig lille strand med krystalklart vand. Du kan bare nyde din dag på stranden og slappe af, hvis du ikke lyst til at gå rundt på øen så sæt dig og ånd den idylliske udsigt ind i stedet.

Øen Cabrera er på det længste sted 5,53 km lang, og på det bredeste sted 5,29 km. Arealet er i alt på 15,69 km², og kysten er 38 km lang. Cabrera-øgruppen består af 18 øer med et samlet areal på 18,36 km² og en kystlinje på 54 km.

Geologisk hører øgruppen til Mallorca, som den blev adskilt fra for ca. 15.000 år siden. Administrativt er øen en del af Palma (Mallorcas hovedstad), som den er adskilt fra ved et sund på 13,6 km bredde.

Menorca

Øen oser af afslappethed hovedsageligt på grund af den store uforstyrrede natur som er blevet erklæret Biosfære-reservat af UNESCO og som byder på et væld af oplevelser inden for flora og fauna.

Menorca tilhører ligeledes øgruppen de Baleariske Øer. Dens navn hentyder til at øen er mindre end den nærliggende ø Mallorca (Majorca). Menorca har ca. 92.000 indbygger og dens areal er på 702 kvadratkilometer. Øens højeste punkt hedder Monte Toro og er 358 meter over havets overflade.

Menorcas hovedstad er Ciutadella, som sammen med byen Mahon (Maó) er øens største byer.

I det meste af det 18. århundrede var Menorca invaderet af briterne samt en kort periode af franskmændene. Fra 1802 var Spanien tilbage ved magten på Menorca. Både arkitektur, kultur og enkelte ord og vendinger fra den menorcansk spanske dialekt ‘Menorquí’ bærer præg af invasionen.

Menorca er kendt for deres særlige produktion af gin, hvor de laver det på alkohol fra vin, hvilket gør det mere beslægtet med brandy. En af de mest kendte gin ‘Gin Xoriguer’ er opkaldt efter den typiske Menorcanske mølle, som blev brugt til at lave de første gin. En typisk Menorcansk drink er den særlige gin blandet med bitter lemon – også kaldet Pomada’. Derudover er Menorca kendt fra deres ost fra byen Mahon, og så siges det, at mayonnaise oprindeligt blev bragt fra Menorca til Frankrig.

 

 

 

 

 Vi flyver kl.11.00 den 19 maj fra Københavns lufthavn via Barcelona. Bagagen checkes ind i København direkte til Palma de Mallorca.

 • Der er mulighed for tilslutningsfly fra Aalborg eller Billund og retur igen. Vi forventer at der bliver en mindre ekstra betaling for dette, der dog løber op i max. 600 kr. for en retur.
 • Vi rejser fra Menorca den 29 maj kl 11.00 igen over Barcelona og er i København kl 16.25.

Vi tager forbehold for ændringer.

 

 

 

 

 

 

 

 

Praktisk info

Der er få ledige pladser


Tilmeld dig

Periode: 19.5 – 29.5 2019

Alle priser er der 1100 kr i rabat ved medlemsskab af ÆldreSagen, som du fratrækker prisen:

Son Pelai – 15.900 DKK (ved delt dobbeltværelse med delebad)

Tillæg for eneværelse Son Pelai fra:
1.000 – 2.500 DKK

Finca – 16.900 DKK (ved delt dobbeltværelse med eget bad)

Tillæg for eneværelse finca fra:
2.000 – 2.500 DKK

Priserne er alt inklusiv – også drikkevarer til måltiderne. Det eneste man selv betaler er fridagen, hvis den afholdes udenfor højskolen samt en halv dag på egen hånd på Menorca.

Fornalutx
18°
19°
fre
17°
lør
19°
søn
20°
man